INFO KONTAKT PŘEHLED VÝSTAV AKTUÁLNÍ VÝSTAVA AKTUÁLNÍ NABÍDKA KNIHY UMĚLCI GALERIE NAVRÁTIL

Umělci

Anderle JiříBeeri TuviaBenda VáclavBeran ZdeněkBeránek JiříBeuys JosephCastellon FedericoChabot AndreCragg TonyHardy JohnHernández Pijuan JoanLüpertz MarkusMaterna VladimírNačeradský JiříNitsch HermannONA B.Pauzer KarelPurkrábková HanaSobotka IvanTàpies Antonio

Skála František


 František Skála se narodil v roce 1956 v Praze. Vystudoval řezbářství na Střední uměleckoprůmyslové škole (SUPŠ Praha, 1971–1975) a v roce 1982 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (VŠUP Praha), obor filmové a televizní grafiky.

Prvních významných úspěchů dosáhl jako ilustrátor dětských knih a získal řadu ocenění. V roce 1995 reprezentoval svými ilustracemi Českou republiku na knižním veletrhu ve Frankfurtu. Jeho kreslený seriál „Velké putování Vlase a Brady“ měl být uplatněn v celovečerním animovaném filmu, na kterém pracoval několik let; projekt se však nerealizoval.

Vedle ilustrace se od počátku 80. let začal prosazovat i jako sochař a tvůrce pozoruhodných objektů a instalací, a tím naplno vstoupil do povědomí veřejnosti. Své dílo představoval nejen na samostatných výstavách, ale i na výstavách s generačními druhy ze skupiny TVRDOHLAVÍ, 1987–1991, která postmoderně utvářela tehdejší výtvarnou scénu a jejíž byl Skála zakládajícím členem. Dále je skutečným členem tajné organizace B.K.S. (Bude konec světa), od roku 1985 komturem Řádu Zelené Berušky. Jeho široký tvůrčí záběr přesahuje hranice výtvarného umění: hraje a zpívá v Malém tanečním orchestru Universal Praha a ve skupině Finský barok. Je členem divadla SKLEP a vokálního tria TROS SKETOS.

V roce 1990 obdržel čestnou cenu a v následujícím roce hlavní Cenu Jindřicha Chalupeckého, kterou založil a uděluje Václav Havel. Součástí této ceny je tříměsíční pobyt v Headlands Center for the Arts v San Franciscu v USA. V témže roce získal Cenu Arte Giovane di Europa v Bolzanu.
Od roku 1992 pracoval na řešení interiérů divadelních prostorů Paláce Akropolis v Praze.
V roce 1993 byl vybrán, aby reprezentoval Českou republiku na 45. benátském bienále. Do Itálie se vydal pěšky a v českém pavilonu pak vystavil kresby z této 850 km dlouhé pouti a křehké¨objekty z nalezených předmětů. Jako hostující umělec pobýval na uměleckých univerzitách v Austrálii a USA.
Všechny tyto polohy uměleckých aktivit, ve kterých se pohybuje, se vyznačují výjimečným citem pro materiál, smyslem pro humor a nespekulativním, pozitivním přístupem k tvorbě.
Výstavu „Skála v Rudolfinu“ uspořádanou na sklonku roku 2004 navštívilo přes 40 tisíc návštěvníků a stala se nejúspěšnější výstavou roku.
Skála získal cenu „Osobnost roku“ v anketě, ve které hlasovalo 61 historiků, teoretiků a publicistů a dokázal tím, že existuje současné umění, které oslovuje jak laickou, tak odbornou veřejnost.
Výstava pokračovala v Egon Schiele art centru v Českém Krumlově a do konce ledna 2006 v Moravské galerii Brno.
K výstavě vyšla obsáhlá monografie dosavadní Skálovy tvorby a jeho cestovní deníky Praha – Venezia v nakladatelství Arbor Vitae. Dále kniha fotografických cyklů „ŠARK“ v nakladatelství Kant a menší monografie od Petra Volfa v nakladatelství BB Art.
V roce 2006 vytvořil František Skála znělku pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.
Na jaře roku 2007 se podílí na dramatizaci svého kresleného komiksu „Velké putování Vlase a Brady v pražském divadle Minor.
V roce 2007 vyšel v nakladatelství Argot Vitae jeho originální fotografický komiks „Skutečný příběh Cilka a Lídy“, na kterém pracoval 2 roky.
Zúčastnil se více než 120 kolektivních a 40 samostatných výstav, jeho díla jsou zastoupena v mnoha veřejných i soukromých sbírkách u nás i v zahraničí.
187.jpg
199.jpg
200.jpg
201.jpg
192.jpg
188.jpg
189.jpg
190.jpg
191.jpg
HOME