INFO KONTAKT PŘEHLED VÝSTAV AKTUÁLNÍ VÝSTAVA AKTUÁLNÍ NABÍDKA KNIHY UMĚLCI GALERIE LITERA

Umělci

Anderle JiříBeeri TuviaBenda VáclavBeran ZdeněkBeránek JiříBeuys JosephCastellon FedericoCragg TonyHardy JohnHernández Pijuan JoanLüpertz MarkusMaterna VladimírNačeradský JiříNitsch HermannONA B.Pauzer KarelPurkrábková HanaSkála FrantišekSobotka IvanTàpies Antonio

Chabot Andre


Narozen roku 1941

Jako věrný návštěvník hřbitovů odhaluje lživost památníků a pochybuje o tom, že dojemné kamenné plačky jsou jen neživými předměty.

Jako fotograf si vytváří sbírku černobílých obrázků hrobů, mauzoleí, krypt, kenotafů a katakomb, které jsou nevyčerpatelným zdrojem architektur a symbolismů, exotiky a erotiky, humoru a metafyziky, zármutku, vzpomínek a zapomnění.

Jako výtvarník vytváří instalace, ve kterých hroby mluví a rakve skrývají jeho fantazma.

Jako profesor literatury vyhledává zmínky o smrti a v epitafech nachází krásné příběhy o lásce živých i mrtvých.

Jako vypravěč čerpá z nevinných obrázků hřbitovů a vytváří seriály fotografií, po jeho způsobu vyprávějící příběhy legendárních hrdinů jako byli Orfeus nebo Máří Magdaléna.

Jako novinář uskutečňuje rozhovory s krtky, ještěrkami, kočkami a veverkami a v časopisech "Le Mausolée" (Mauzoleum) a "Funéraire Magazine" (Pohřební magazín) vede kroniku pohřebišt'.

Jako jednatel pověřený výstavami Spolku přátel národního pohřebního muzea připravuje a realizuje výstavy pohřebního umění.

Jeho fotografie pohřebních pomníků, kterých je ke dnešnímu dni více než 125.000, představují jedinečný a kosmopolitní, stále se rozšiřující fond. Jeho putování v Německu, Andoře, Anglii, Rakousku, Belgii, Kanadě, Chorvatsku, Španělsku, Spojených státech, Francii, Holandsku, Itálii, České republice, Slovinsku, Švýcarsku, atd. provází kolem 370 výstav, z toho více než padesát výstav samostatných.

Je autorem několika knih: Le Petit Monde d'Outre Tombe (Malý svět v záhrobí), La Mort et ses Poétes (Smrt a její básníci), Les Merveilleuses Découvertes du Professeur Chabotopulos (Úžasné objevy profesora Chabotopulose), v roce 1990 získal Cenu černého humoru (Prix de 1'Humour Noir) za dílo Erotique du Cimetiére (Hřbitovní erotika).

Chabot při vytváření instalací a montáží využívá víceméně běžné předměty, jejichž seskupení jim dodává výbušnou, silně provokatérskou,Cheap Audemars Piguet Replica agresivní, úmyslně rouhačskou povahu, která vyjadřuje sociologická či politická obvinění a odsouzení, týkající se různých skutečností. V tomto postoji se bezpochyby promítá Chabotova snaha o osvobození od osobních fantasmat, jež předvádí v trojrozměrném prostoru se svou neutuchající představivostí. Mezi jeho oblíbenými tématy je antimilitarismus zděděný po dědečkovi, zlomeném první světovou válkou a něco, co bychom mohli nazvat smutečním nebo pohřebním erotismem, kdyby jeho čistě erotická podstata nebyla částečně neutralizována závažností jeho dlouhého hledání a sociologickým výzkumem,Audemars Piguet Replica vedoucím po stopách svědectví o ženském erotismu v obřadech, doplňcích a pohřebních pomnících, výzkumem, který Chabot provádí na mnoha hřbitovech jak ve Francii, tak i v zahraničí a při němž dává průchod svému sžíravému, černému humoru.

J.B.E. BENEZIT,slovník malířů, sochařů, kreslířů a rytců, 14 svazků,
díl 3., nakladatelství Grund 1999.

www.andrechabot.com

90001.jpg
Z cyklu Smrt manekýny
90002.jpg
Instalace
90003.jpg
Instalace v galerii Navrátil
HOME