KONTAKT / INFORMACE


Miloslav Navrátil
   (+420) 602 323 316
g.litera@seznam.cz


facebook logo FaceBook


Galerie Litera

Galerie Litera / Sokolovská 33, 186 00 Praha 8

Galerie zahájila činnost v roce 1991. Snaží se vystavovat a vyhledávat takové výtvarné projevy, které se výrazným způsobem liší od běžného průměru uměleckých schémat a tendencí ve výtvarném umění. To znamená, že základním požadavkem galerie na prezentaci současného umění nejsou módní zájem ani dobové tendence, ale především kvalita tvorby jednotlivých autorů. Proto může galerie představovat různé umělce bez omezení věkem, stylem nebo oborem výtvarného umění a tak být universálním výstavním prostorem pro široké spektrum uměleckých pohledů i tvůrčích postojů. Díky tomu vytváří galerie podmínky pro zajímavé umělecké i názorové konfrontace, stejně jako prostředí pro tvůrčí a myšlenkovou kontinuitu. Galerie má stálého kurátora, ale podle potřeby a povahy výstavního projektu spolupracuje i s dalšími výtvarnými teoretiky. Součástí galerie je antikvariát, který se specializuje na knihy o výtvarném umění, knihy zajímavé jak obsahem tak úpravou, kresby, obrazy a grafiku. Pokud se prodej uskuteční prostřednictvím pošty, účtuje se k ceně poštovné a balné (V ČR cca 100-200 Kč). Nákup probíhá denně. Upozornění: do galerie není z prostorových důvodů možný vstup s kočárky.


Galerie Navrátil

Galerie Navrátil / Vítkova 15, 186 00 Praha 8

Galerie byla otevřena v roce 1999 pod názvem Millennium a na zajišťování provozu bylo založeno stejnojmenné občanské sdružení. V polovině roku 2000 díky neshodám v koncepci dalšího směřování a fungování těchto výstavních prostor dostalo občanské sdružení z prostor výpověď a došlo k přejmenování galerie. Galerie Navrátil dává prostor renomovaným i méně známým umělcům, kteří se snaží výtvarnými prostředky reflektovat současnost a v jejichž díle je přítomna snaha po jisté společenské naléhavosti uměleckého sdělení. To znamená, že galerie se nebude bát vystavit také neznámé, ale zajímavé autory, pohybující se na okraji žánrů a takové, kteří se věnují aktivitám v umění mimo pozornost oficiálního zájmu. Cílem je vytvořit alternativní prostor, v němž se budou střetávat rozdílné myšlenky, odlišné výtvarné názory i individuální společenské a umělecké postoje a to bez ohledu na místo, region i hranice. Charakteristickým rysem galerie je otevřenost k nejrozmanitějším projevům současného umění. Galerie také nakupuje a přijímá do prodeje obrazy, kresby a plastiky zajímavých autorů.

Galerie v roce 2008 ukončila činnost v Tomášské ulici a v březnu 2010 otevřela v nových prostorách.

Upozornění: do galerie z prostorových důvodů není možný vstup s kočárky.


Obě galerie jsou otevřeny po předchozí telefonické domluvě na čísle 602 323 316.Galerie Litera / Sokolovská 33, 186 00 Praha 8Galerie Navrátil / Vítkova 15, 186 00 Praha 8